Leczenie zespołu Aspergera - salusprodomo.pl

Zespół Aspergera to pewien rodzaj zaburzenia, które znajduje się w spektrum autyzmu. Wcześniej było ono klasyfikowane i diagnozowane oddzielnie, jednak w latach 80 odkryto, że objawy, którymi określano wcześniej zespół Aspergera pokrywają się z tymi, które wskazują na autyzm - w szczególności u małych dzieci. Jest to schorzenie, którego nie da się całkowicie wyleczyć, jednak terapia pozwala na zminimalizowanie objawów i rozmaitych problemów z nimi związanych.
Leczenie zespołu Aspergera

Jakie są kryteria diagnostyczne zespołu Aspergera?

Zanim zespół Aspergera został włączony w spektrum Autyzmu obowiązywała klasyfikacja ICD-10, w której znajdowały się następujące kryteria diagnostyczne: brak opóźnień w rozwoju mowy i funkcji poznawczych, umiejętność wymowy pojedynczych słów przed ukończeniem 2. roku życia i formułowania całych zdań przed 3. rokiem życia, a także występujące trudności w nawiązywaniu relacji społecznych, takie jak zaburzony kontakt wzrokowy, postawa ciała czy gestykulacja. To tylko część objawów, które mogą wskazywać na Aspergera.

Jak przebiega diagnoza zespołu Aspergera?

Zazwyczaj badania w kierunku zespołu Aspergera wykonuje się u dzieci, jednak są one skomplikowane i wymagają ścisłej współpracy kilku różnych specjalistów, w tym pediatry, neurologa, psychiatry czy logopedy. Każdy z nich przeprowadza szereg badań przygotowanych specjalnie pod diagnostykę tego zaburzenia. Do tego często towarzyszą temu badania wzroku czy słuchu, badania genetyczne, metaboliczne oraz wykonuje się EEG. Czasem realizuje się również badania neuroobrazowe mózgu, które mocno ułatwiają potwierdzenie, czy mamy do czynienia z tym konkretnym zaburzeniem.

Gdzie znaleźć specjalistów i terapeutów zajmujących się terapią zespołu Aspergera?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Szczególnie wtedy, kiedy wie, że coś mu dolega lub zmaga się z jakimś schorzeniem. Właśnie dlatego zazwyczaj poszukują oni osób, którzy doskonale znają się na swojej pracy i są prawdziwymi specjalistami w swojej dziedzinie. Jeżeli również należysz do grona rodziców dzieci, u których istnieje podejrzenie zespołu Aspergera i szukasz odpowiedniej placówki terapeutycznej dla swojej pociechy, to koniecznie zajrzyj do Salus Pro Domo. Pracują tam prawdziwi profesjonaliści, którzy z chęcią udzielą pomocy Tobie i Twojemu maluchowi.